Zdravá obuv ,,barefoot,, – NAOZAJ?!

 

question-mark-1495858_1280

 

Už dlho zvažujem napísať zopár viet o dnes už veľmi propagovanej ,,barefoot obuvi“, Nebudem tajiť, nikdy som nemal spisovateľské nadanie, tak verím, že ospravedlníte možno malé zaváhania v texte :).

          Poďme k veci! Veľa mamičiek sa nás pýta, či vyrábame aj barefoot papučky. Vždy je naša odpoveď nie, pretože vyrábame detskú domácu obuv, čiže ,,papučky“  a nie vychádzkovú obuv. A presne v tomto bode je zlom, kde je barefoot v poriadku a kde nie!

Takže! Čo je to vlastne ,,barefoot“  a prečo v tak krátkom čase pobláznil toľko ľudí? Má to byť imitácia chodenia ,,na boso“. Pre nás ako výrobcu je to veľmi zaujímavé sledovať čo dokáže internet – sociálne siete a rôzne média, ak zatlačia na ľudí, ktorí  povedzme v danom obore nie sú až tak doma.  Reklama a mediálny tlak je veľmi presne mierený na mladé mamičky… samozrejme,  veď každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Je to výborná skupinka ľudí, ktorí sú bez jediného zaváhania presvedčení, že je to určite dobre, veď chodenie na boso je ľuďom odjakživa prirodzené. Áno je! S tým určite súhlasí každý a to mám na mysli aj vedu a odborníkov v obore. Ale kde je potom problém? No presne v tom, že chodenie na boso  je ľudstvu prirodzené výlučne v EXTERIÉRI ! A presne toto nie je takmer v žiadnej reklame na barefoot!  Ak je chodidlo v kontakte s členitým terénom ako tráva, piesok a podobne,  dostáva rôzne impulzy, kde je nútene zapájať všetky svaly chodidla. Jednoduchý príklad, ktorý takmer každý už niekedy skúsil – predstavte si chôdzu po ostrej kamienkovej pláži, alebo kdekoľvek, kde sú kamienky…ako vás kamienky donútili ,,tancovať“ ?  Presne o tom to je – terén donútil aj tie najlenivejšie svaly chodidla, aby vás podržali  a presne vtedy má chodidlo tie správne impulzy na zdravý vývoj.  No a čo sa stane, ak zrazu prejdeme do INTERIERU? Ideálne rovný a poriadne tvrdý povrch (podlaha, dlažba…) a chodidlo zrazu nemá žiadne podnety na zapájanie všetkých potrebných svalov, pretože,  ak to obrazne povieme nič neboli, nič netlačí, tak chodidlo je v pokoji, lebo je v ,,bezpečí“  nič sa nestane. A vtedy si spokojne bez väčšej kontroly a v pokoji vykračujeme po dome, byte… a zrazu nekontrolovateľne púšťame celú svoju váhu na chodidla a kĺby to začínajú poriadne cítiť. Tak a teraz k obuvi … Pôjdeme vonku do prírody na členitý terén,  zoberieme si barefoot,  bude to super voľba, kedy rozhýbeme pri prechádzke všetky svaly na chodidle. Ale ak nás čaká tvrdý povrch cesty, chodníky a pod. a tiež doma, alebo v škole tvrdá a rovná podlaha, tak barefoot obuv pekne nechajme doma na poličke! Hrúbka podrážky a opätok by mali na obuvi plniť hlavne úlohu tlmenia nárazov na rovnom a tvrdom povrchu. No od barefoot obuvi, kde je podrážka niekedy len okolo 3mm, to nemôžeme čakať. Taktiež je rovnako dôležitá opora klenby, ktorú tam budete márne hľadať.  Pozrime sa na top bežeckú obuv do ktorej svetový výrobcovia tlačia veľa finančných zdrojov  na vývoj, materiály a samotnú výrobu. Stačí si takú obuv zobrať do ruky a pozrieť na podrážku….nikdy nebude mať 3mm ako barefoot, ale v oblasti päty bude poriadne hrubá! Prečo? Aby tlmila nárazy na tvrdom a rovnom povrchu a tým šetrila kĺby. Rovnako bude aj stielka vo vnútri tvarovaná tak, aby plnila účel podporiť klenbu.

Na záver, ak si to zhrnieme, barefoot je naozaj dobrá obuv ak je používaná správne, čiže výlučne v prírode v členitom teréne. Samozrejme nič sa nestane ak v tom pobeháme aj doma, ale nie dlhodobo na celodenné obúvanie! No pre deti ktoré v papučkách behajú a to doslovne behajú celý deň v skole, škôlke, v dome, byte…. pre nich to určite nie je dobrá voľba. Tiež mám doma dvoch malých nezbedníkov, ale ako rodič, a výrobca obuvi, ak mi dovolíte, malé odporúčanie všetkým rodičom – upriamte viac pozornosti na to, aby ste dostali deti do prírody, ako na to, či im doma alebo v škole obujete barefoot. Napriek veľmi dobrému marketingu na sociálnych sieťach ktorý ich tlači na trh. V dnešnej dobe vidieť vonku hrať sa deti, už nie je  samozrejmosťou!  

Týmto by mala byť  jasná aj odpoveď, prečo ako výrobca domácej obuvi (výlučne do interiéru) nevyrábame barefoot obuv.  

Ako zdroj informácií som tiež využil vyjadrenie Českej obuvníckej a kožedělnej asociace. Taktiež si dovolím podotknúť, že naše detské papučky majú certifikát Žirafa o zdravotnej nezávadnosti od tejto renomovanej českej obuvníckej asociácie.  

certifikat-1-742x1024

certifikat-2-768x1060

S priateľským pozdravom Igor Maník  

Zdroj: www.coka.cz